Xprom90

From Simulace.info
Jump to: navigation, search

Model vývoje HDP ČR

Modelovací metodologie: Monte Carlo

Modelovací nástroj: MS Excel 2013

Cíl simulace: Pokusit se namodelovat možný budoucí vývoj HDP ČR jakožto malé otevřené ekonomiky, která je v jistém smyslu odvozená od ekonomik větších za pomoci modelu čtyřsektorové ekonomiky z dat dostupných na ČSÚ, Eurostatu a OECD.

K čemu simulace bude sloužit: Výsledek simulace by měl sloužit jako pomocná informace pro všechny ekonomické subjekty, které mají zájem o optimalizaci svého ekonomického rozhodování.

--Oleg.Svatos 7:43, 7 May 2014 (CEST) Zdravím, potřeboval bych ještě od Vás ten model rozvést = zkonkretizovat - s jakými parametry (proměnými) budete pracovat, které z nich budou náhodné(popsat z čeho odvodíte pravděpodobnostní rozdělní, ze kterého je pak budete generovat), které proměné bude moci uživatel měnit, připadně, zda se bude pracovat s nějakými scénáři(pozitivní, negativní, "realistický")?

Miroslav 23:34, 8 May 2014 (CEST) Dobrý večer, model bude využívat některou z klasických metod měření HDP, nejspíše výdajovou metodu:

GDP = C + IG + G + NX

C = spotřeba
IG = hrubé domácí soukromé investice
G = výdaje vlády na nákup výrobků a služeb
NX = čistý export (export – import; tedy X - M)

Viz např.: http://www.ikaros.cz/images/200902/andrlova1.jpg [model čtyřsektorové ekonomiky]

S výjimkou vládních výdajů, které pro příští období vznikají do jisté míry administrativně, lze ostatní složky považovat za náhodné s rozdělením vyplývajících z řetězových indexů pro dané veličiny za posledních např. 10-100 let. S dodatečnými nastaveními a scénáři v tuto chvíli nepočítám – cílem je vytvořit nejlepší možný, avšak budou-li nějaká nastavení možná a účelná, pokusím se je implementovat.

--Oleg.Svatos 7:43, 9 May 2014 (CEST) Zdravím. Simulace musí mít svého uživatele (a tedy i účel), tedy je určitě nutné aby existovala možnost nějaké "what if analýzy" - třeba mě napadá ministr fianací, který si zkouší nastavit daňovou kvótu a jaký to bude mít dopad na HDP a ve výslednku na daňové výnosy.Ponechám na Vás. Schváleno. V práci určitě nezapomeňte uvést, jak jste odvodil rozdělení, ze kterých pak generujete náhodné hodnoty.