Difference between revisions of "Assignment SS 2012/2013/cs"

From Simulace.info
Jump to: navigation, search
Line 22: Line 22:
 
[[User talk:Xmacm45]] - odkaz na návrh tématu (Marta Machová - Koloběh uhlíku)
 
[[User talk:Xmacm45]] - odkaz na návrh tématu (Marta Machová - Koloběh uhlíku)
 
--[[User:Xmacm45|Marta Machová]] 14:04, 7 May 2013 (CEST)
 
--[[User:Xmacm45|Marta Machová]] 14:04, 7 May 2013 (CEST)
 +
:Zdravím. Je to zajímavé téma pro Vensim. Pokud to bude podloženo nějakou studií, ze které vezmete parametry, tak pak '''schváleno'''. [[User:Oleg.Svatos|Oleg.Svatos]] 9:38, 8 May 2013 (CET)
  
 
[[User talk:Xsvem32]] odkaz na návrh tématu (Martin Šverák - Obchodní strategie )[[User:Xsvem32|Xsvem32]] 18:23, 4 May 2013 (CEST)
 
[[User talk:Xsvem32]] odkaz na návrh tématu (Martin Šverák - Obchodní strategie )[[User:Xsvem32|Xsvem32]] 18:23, 4 May 2013 (CEST)

Revision as of 08:39, 8 May 2013


User talk:Xmacm45 - odkaz na návrh tématu (Marta Machová - Koloběh uhlíku) --Marta Machová 14:04, 7 May 2013 (CEST)

Zdravím. Je to zajímavé téma pro Vensim. Pokud to bude podloženo nějakou studií, ze které vezmete parametry, tak pak schváleno. Oleg.Svatos 9:38, 8 May 2013 (CET)

User talk:Xsvem32 odkaz na návrh tématu (Martin Šverák - Obchodní strategie )Xsvem32 18:23, 4 May 2013 (CEST)

Dobrý den Martine, jednak bych zvážil použití jiného principu než agentní modelování - nebo to tak alespoň chápu z Vašeho zadání. Možná bych zvážil systémovou dynamiku, ale i tak tam vidím několik problémů. Především musíte odhalit ty "drivery", které stojí za jednáním lidí a musíte je mít nějak statisticky zmapované. Pro kolik % lidí je důležitá cena, kolik % je ochotno jít pro pečivo zvlášť do pekárny a nekupovat ho třeba v řetězci, apod. To nebude úplně snadné taková data získat. Další problém vidím v tom, že pracujete s více produkty. To bude jakýkoliv model dramaticky komplikovat... Já mám obavu, že takovéto zadání by vedlo k jednomu ze dvou scénářů: buďto byste to vyvíjel poctivě a pečlivě, načež byste v určitém momentu zjistil, že tam máte tolik parametrů, že už to nedáváte nebo byste si to zjednodušoval až by ten model absolutně ztratil jakýkoliv kontakt s realitou.
Doporučoval bych z tohoto poměrně složitého problému vyčlenit nějaký dílčí a ještě si to zadání promyslet.Tomáš 00:14, 6 May 2013 (CEST)


User talk:Filip.hrbek odkaz na návrh tématu (Filip Hrbek - Optimalizace výstupu a nástupu pasažérů z MHD )Filip.hrbek 14:26, 4 May 2013 (CEST)

Filipe, to se mi docela líbí. Dejte si pozor na to, že budete muset nějak realisticky nasimulovat pohyb lidí. To není zase tak jednoduché. Měl byste taky zohlednit situace jako obsazenost vozidla, lidi čekající na nástupním ostrůvku (blokující východ), apod. Pokud je nástup jen předními dveřmi s kontrolou jízdenek, lidé se tam taky chvíli zdrží, což by bylo rovněž dobré zohlednit. Ale jo, docela se těším, co Vám z toho vyjde. Schváleno Tomáš 00:20, 6 May 2013 (CEST)

User talk:Michael Hapala‎ - odkaz na návrh tématu (Michael Hapala - Modelování přenosu nákazy klíšťovou encefalitidou) Michael Hapala 23:07, 3 May 2013 (CEST)

Dobrý den Michale, u mě dobré. Dávejte si pozor na jednu věc: běh času. Pracujete s poměrně dlouhými časovými úseky (život hlodavce v letech), tak i s velmi krátkými (průchod člověka sledovaným územím dejme tomu v hodinách). Je třeba s tím počítat. Schváleno Tomáš 00:43, 6 May 2013 (CEST)

User_talk:Xsvaf02 - odkaz na návrh tématu (Filip Svatoš - Multiagentní simulace ne/platících cestujících MHD - aplikace PPGwP) [ Xsvaf02 13:32, 2 May 2013 (CEST) ]

Dobrý den Filipe, mám s tím takový trochu metodický problém. Píšete, že Vaším cílem je: "ověřit schopnost hry z teorie her modelovat reálné situace". To se Vám asi nepovede. Simulace není realita, takže těžko můžete jejím prostřednictvím testovat nějaký model. V zásadě můžete pouze ověřit, zda jeden model (z teorie her) dává srovnatelné výsledky jako jiný model (simulace).
Přesto si dovedu představit, že by to mohla být zajímavá simulace, pokud byste se nějakým zajímavým způsobem popral s inteligencí těch agentů. Zkuste prosím v tomto směru to zadání rozšířit, lépe popsat, jak byste si to představoval. Tomáš 11:39, 6 May 2013 (CEST)
Dobrý den. Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřil. Měl jsem na mysli - jak píšete - ověřit, jestli je teorie her stejně použitelná jako konkrétně navržená simulace. A jelikož nemám k dispozici konkrétní simulaci, chtěl jsem na svůj model použít stejné podmínky jako na případnou konkrétní simulaci - tedy aby dával výsledky přibližně odpovídající realitě.
Druhý bod jsem bohužel příliš nepochopil - co máte na mysli "inteligencí agentů"? Agenti v současném modelu mají pouze dvě binární rozhodnutí (ne/zaplatit jízdenku; ne/trestat) a ty zatím implementuji v podobě pravděpodobnosti ovlivněné tím, co je napsáno v zadání. U agenta pro trestání (revizora) mám v plánu implementovat paměť ČP, ale v tom také není moc ingeligence.Jestli jste měl na mysli něco jiného, prosím napište co. Xsvaf02 09:28, 8 May 2013 (CEST)

User_talk:Koudy - odkaz na návrh tématu (Ondřej Kuděla - Objednávání zboží pomocí metody Monte Carlo) Koudy 16:12, 2 May 2013 (CEST)

Příliš neurčité. Chce to nějak konkretizovat - konkrétní zboží, konkrétní typ firmy a tím pádem konkrétní(skutečný) problém. Pro koho by byla simulace určena (kdo by jí použil), co by bylo prvkem nahodilosti a jaké parametry vstupují do simulace (prodá neprodá je málo).Oleg.Svatos 18:00, 2 May 2013 (CET) (Upraveno)
Zatím je to stále na úrovni nejjednoduší úlohy, co jsme na MC dělali (prodá neprodá je málo). V případě MC je potřeba mít použité hodnoty podložené nějakou statistikou (ať je podle čeho stanovit pravděpodobnostní rozdělení náhodně generovaných čísel a ať výsledky dávají nějkaý smysl), budete je mít pro tento případ? Oleg.Svatos 7:00, 7 May 2013 (CET)(Upraveno)
Dobrý den Ondro, já jsem tuhle diskusi zpovzdálí sledoval, abych se do toho v pravou chvíli vložil. :-) Musím (nerad :-) ) souhlasit s Olegem, že tohle zadání není dostatečně silné na semestrální úlohu. Jestli si pamatuji, máme jednu podobnou úlohu jako součást prvního testu (nejde tam o ryby, ale tuším o noviny nebo něco takového, ale z hlediska komplexnosti je to stejný level). To fakt není dostatečné na semestrálku. Ani mi, obávám se, není příliš jasné, jak by Vám mohly souhrnné makro-statistiky o prodeji ryb v ČR pomoci při řešení problému konkrétní restaurace.
Napadají mě např. následující možnosti, jak model rozšířit, aby to k něčemu bylo. Chtělo by to ovšem pokud možno získat informace z nějaké skutečné restaurace. Dala by se např. rozebrat ta samotná poptávka. Nejen, že je daná nějakým náhodným číslem, ale jaké drivery ji tvoří - sezónnost roční, týdenní, dynamika v návaznosti na reklamní kampaně, apod. Asi by bylo třeba pracovat ne s nějakou virtuální komoditou "ryby", ale s jednotlivými druhy, které mají zajisté jednak odlišné např. skladovací vlastnosti, ale i marži, poptávku, apod. a různými druhy jídel, která se z nich dají vyrobit. A pak byste musel detailně rozebrat a namodelovat náklady. Předmětem zkoumání by mohly být různé obchodní/marketingové strategie. To už je trochu náročnější přístup, v podstatě na úrovni finančního modelu pro účely nějakého business plánu, ale takto by to mohlo být přínosné.
Anebo zvážit něco jiného, to je samozřejmě také možné. Někdy se člověk zasekne na nějakém tématu a nevšimne si, že hned vedle sebe má jiné, daleko lepší. Tomáš 00:03, 8 May 2013 (CEST)

User_talk:Laila - odkaz na návrh tématu (Pavlína Smržová - Ekonomika malého hotelu) (Laila 18:38, 2 May 2013 (CEST))

OK. Schváleno Oleg.Svatos 21:00, 2 May 2013 (CET)

User talk:FM - odkaz na návrh tématu (Filip Marek - Spokojenost obyvatel upraveno) FM 23:31, 2 May 2013 (CEST)

OK. Schváleno Oleg.Svatos 7:00, 7 May 2013 (CET)