Difference between revisions of "Assignment SS 2012/2013/cs"

From Simulace.info
Jump to: navigation, search
Line 46: Line 46:
  
 
Zdravím, mě ale nejde o to, zjisti jak prodejci tvoří svou cenu, ta je daná. Simulace má zjišťovat, jaká byla skutečná cena lístků, ta bude např. při oblíbeném interpretovi a malé kapacitě výrazně nad oficiální cenou, protože se bude s lístky spekulovat. [[User:Koudy|Koudy]] 16:42, 11 May 2013 (CEST)
 
Zdravím, mě ale nejde o to, zjisti jak prodejci tvoří svou cenu, ta je daná. Simulace má zjišťovat, jaká byla skutečná cena lístků, ta bude např. při oblíbeném interpretovi a malé kapacitě výrazně nad oficiální cenou, protože se bude s lístky spekulovat. [[User:Koudy|Koudy]] 16:42, 11 May 2013 (CEST)
 +
 +
:OK. V tom případě ale už nejde o simulaci ale zpětnou kalkulaci na základě zjištěných parametrů. Skutečná cena zůstane skutečnou a jde jen o to, kolik byla ta překupnická - nejsem jist, že takováto funkce, která ji zkalkuluje, lze vytvořit (spíš je jednoduší si ji zjistit na místě) a hlavně na základě jakých dat byste jí verifikoval? Krom toho zde moc nevidím prostor pro využití náhodných čísel.
  
 
[[User_talk:Laila]] - odkaz na návrh tématu (Pavlína Smržová - Ekonomika malého hotelu) ([[User:Laila|Laila]] 18:38, 2 May 2013 (CEST))
 
[[User_talk:Laila]] - odkaz na návrh tématu (Pavlína Smržová - Ekonomika malého hotelu) ([[User:Laila|Laila]] 18:38, 2 May 2013 (CEST))

Revision as of 16:16, 11 May 2013


User talk:Xmacm45 - odkaz na návrh tématu (Marta Machová - Koloběh uhlíku) --Marta Machová 14:04, 7 May 2013 (CEST)

Zdravím. Je to zajímavé téma pro Vensim. Pokud to bude podloženo nějakou studií, ze které vezmete parametry, tak pak schváleno. Oleg.Svatos 9:38, 8 May 2013 (CET)

User talk:Xsvem32 odkaz na návrh tématu (Martin Šverák - Atraktivita pekárny upraveno )Xsvem32 16:50, 9 May 2013 (CEST)

Dobrý den Martine, jednak bych zvážil použití jiného principu než agentní modelování - nebo to tak alespoň chápu z Vašeho zadání. Možná bych zvážil systémovou dynamiku, ale i tak tam vidím několik problémů. Především musíte odhalit ty "drivery", které stojí za jednáním lidí a musíte je mít nějak statisticky zmapované. Pro kolik % lidí je důležitá cena, kolik % je ochotno jít pro pečivo zvlášť do pekárny a nekupovat ho třeba v řetězci, apod. To nebude úplně snadné taková data získat. Další problém vidím v tom, že pracujete s více produkty. To bude jakýkoliv model dramaticky komplikovat... Já mám obavu, že takovéto zadání by vedlo k jednomu ze dvou scénářů: buďto byste to vyvíjel poctivě a pečlivě, načež byste v určitém momentu zjistil, že tam máte tolik parametrů, že už to nedáváte nebo byste si to zjednodušoval až by ten model absolutně ztratil jakýkoliv kontakt s realitou.
Doporučoval bych z tohoto poměrně složitého problému vyčlenit nějaký dílčí a ještě si to zadání promyslet.Tomáš 00:14, 6 May 2013 (CEST)


User talk:Filip.hrbek odkaz na návrh tématu (Filip Hrbek - Optimalizace výstupu a nástupu pasažérů z MHD )Filip.hrbek 14:26, 4 May 2013 (CEST)

Filipe, to se mi docela líbí. Dejte si pozor na to, že budete muset nějak realisticky nasimulovat pohyb lidí. To není zase tak jednoduché. Měl byste taky zohlednit situace jako obsazenost vozidla, lidi čekající na nástupním ostrůvku (blokující východ), apod. Pokud je nástup jen předními dveřmi s kontrolou jízdenek, lidé se tam taky chvíli zdrží, což by bylo rovněž dobré zohlednit. Ale jo, docela se těším, co Vám z toho vyjde. Schváleno Tomáš 00:20, 6 May 2013 (CEST)

User talk:Michael Hapala‎ - odkaz na návrh tématu (Michael Hapala - Modelování přenosu nákazy klíšťovou encefalitidou) Michael Hapala 23:07, 3 May 2013 (CEST)

Dobrý den Michale, u mě dobré. Dávejte si pozor na jednu věc: běh času. Pracujete s poměrně dlouhými časovými úseky (život hlodavce v letech), tak i s velmi krátkými (průchod člověka sledovaným územím dejme tomu v hodinách). Je třeba s tím počítat. Schváleno Tomáš 00:43, 6 May 2013 (CEST)

User_talk:Xsvaf02 - odkaz na návrh tématu (Filip Svatoš - Multiagentní simulace ne/platících cestujících MHD - aplikace PPGwP) [ Xsvaf02 13:32, 2 May 2013 (CEST) ]

Dobrý den Filipe, mám s tím takový trochu metodický problém. Píšete, že Vaším cílem je: "ověřit schopnost hry z teorie her modelovat reálné situace". To se Vám asi nepovede. Simulace není realita, takže těžko můžete jejím prostřednictvím testovat nějaký model. V zásadě můžete pouze ověřit, zda jeden model (z teorie her) dává srovnatelné výsledky jako jiný model (simulace).
Přesto si dovedu představit, že by to mohla být zajímavá simulace, pokud byste se nějakým zajímavým způsobem popral s inteligencí těch agentů. Zkuste prosím v tomto směru to zadání rozšířit, lépe popsat, jak byste si to představoval. Tomáš 11:39, 6 May 2013 (CEST)
Dobrý den. Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřil. Měl jsem na mysli - jak píšete - ověřit, jestli je teorie her stejně použitelná jako konkrétně navržená simulace. A jelikož nemám k dispozici konkrétní simulaci, chtěl jsem na svůj model použít stejné podmínky jako na případnou konkrétní simulaci - tedy aby dával výsledky přibližně odpovídající realitě.
Druhý bod jsem bohužel příliš nepochopil - co máte na mysli "inteligencí agentů"? Agenti v současném modelu mají pouze dvě binární rozhodnutí (ne/zaplatit jízdenku; ne/trestat) a ty zatím implementuji v podobě pravděpodobnosti ovlivněné tím, co je napsáno v zadání. U agenta pro trestání (revizora) mám v plánu implementovat paměť ČP, ale v tom také není moc ingeligence. Jestli jste měl na mysli něco jiného, prosím napište co. Xsvaf02 09:28, 8 May 2013 (CEST)
  • Pro zájemce a pro zkvalitnění diskuze nad zadáním jsem na stránce zadání přidal odkaz na rozpracovaný model. Xsvaf02 19:59, 8 May 2013 (CEST)

User_talk:Koudy - odkaz na návrh tématu (Ondřej Kuděla - Cena lístků na koncert) Koudy 11:47, 10 May 2013 (CEST) nové téma

Zdravím.Nejsem si jist, zda je dobrý nápad držet se toho MC. Pro tento typ úlohy potřebuje dobré podklady, tzn. většinou interní informace. Pro stanovení poptávky po koncertu byste musel mít data od prodejce lístků s nějakou pořádnou historií. To se z "internetové" popularity skutečně odvodit nedá, nehledě na to, že je to na samostatnou analýzu, jak vlastně cenotvorba v tomto sektoru funguje (nejde jen o tržby ale i náklady). Oleg.Svatos 16:00, 11 May 2013 (CET)

Zdravím, mě ale nejde o to, zjisti jak prodejci tvoří svou cenu, ta je daná. Simulace má zjišťovat, jaká byla skutečná cena lístků, ta bude např. při oblíbeném interpretovi a malé kapacitě výrazně nad oficiální cenou, protože se bude s lístky spekulovat. Koudy 16:42, 11 May 2013 (CEST)

OK. V tom případě ale už nejde o simulaci ale zpětnou kalkulaci na základě zjištěných parametrů. Skutečná cena zůstane skutečnou a jde jen o to, kolik byla ta překupnická - nejsem jist, že takováto funkce, která ji zkalkuluje, lze vytvořit (spíš je jednoduší si ji zjistit na místě) a hlavně na základě jakých dat byste jí verifikoval? Krom toho zde moc nevidím prostor pro využití náhodných čísel.

User_talk:Laila - odkaz na návrh tématu (Pavlína Smržová - Ekonomika malého hotelu) (Laila 18:38, 2 May 2013 (CEST))

OK. Schváleno Oleg.Svatos 21:00, 2 May 2013 (CET)

User talk:FM - odkaz na návrh tématu (Filip Marek - Spokojenost obyvatel upraveno) FM 23:31, 2 May 2013 (CEST)

OK. Schváleno Oleg.Svatos 7:00, 7 May 2013 (CET)

User talk:xachi01 - odkaz na návrh tématu (Achatov Igor - Imitační model malé cukrářské výrobny) xachi01 06:35, 11 May 2013 (CEST)