Difference between revisions of "Darwinovy pěnkavy (NetLogo)"

From Simulace.info
Jump to: navigation, search
(Inicializace simulace)
(Spuštění a průběh simulace)
Line 37: Line 37:
  
 
=== Spuštění a průběh simulace ===
 
=== Spuštění a průběh simulace ===
Simulace probýhá v jednotlivých kolech. Jedno kolo je rovno jednomu týdnu reálného času. V rámci jednoho kola se děje následující.
+
* Simulace probýhá v jednotlivých kolech. Jedno kolo je rovno jednomu týdnu reálného času. V rámci jednoho kola se dějí následující události.
*
+
* Správa zásob jídla - generování nových jednotek, postaršení existujících a odstranění prošlých (jednotlivé typy jídla mají svou reálnou trvanlivost)
 +
* Životní cyklus pěnkav - hledání potravy, pohyb, lov a jídlo, stárnutí, umírání, hledání partnera
 +
* Hnízdění a reprodukce - jednou ročně v určitých měsících
  
 
=== Pozorování a závěr simulace ===
 
=== Pozorování a závěr simulace ===

Revision as of 23:56, 7 June 2016

Zadání

Název simulace: Darwinovy pěnkavy

Předmět: 4IT495 Simulace systémů (LS 2015/2016)

Autor: Bc. Marek Bartoušek

Typ modelu: Multiagentní

Modelovací nástroj: NetLogo

Definování tématu simulace

Tato simulace bude založena na práci Charlese Darwina a jeho pozorování evolučního vývoje a přizpůsobení se na dané prostředí galapágských pěnkav. Právě toto pozorování bylo zrodem původní myšlenky darwinovy evoluční teorie.

Souostroví Galapágy se nachází v Tichém oceánu přibližně 1000 km západně od Ekvádoru. Jed celkem o 18 sopečných ostrovů, které jsou zajímavé právě velkou rozdílností fauny a flory. Na jednotlivých ostrovech se nachází rozdílné druhy rostlin i živočichů, z nichž nejzajímavější jsou právě pěnkavy, které se nacházejí na všech ostrovech.

Postupem času se vyvynuly a přizpůsobily prostředí a potravě jednotlivých ostrovů, na kterých žijí. Nyní tak můžeme v rámci galapágských ostrovů pozorovat 4 druhy pěnkav a jejich výrazné evoluční odlišnosti. Nejvýraznější je bezpochyby velikost a tvar zobáku, který se přizpůsobil dostupné potravě (semínka, oříšky, malý létavý hmyz, větší pozemní hmyz). Velkou zajímavostí je, že tato evoluční změna proběhla oproti běžným evolučním procesům velmi rychle a již v intervalu jednoho roku je možné u pěnkav pozorovat minimální změny a přizpůsobení se prostředí.

Darwinovy pěnkavy.jpg

Hlavním předmětem simulace by tedy bylo pozorování evolučního vývoje parametrů a postupně se rozvýjející míra odlišností z jednoho původního druhu pěnkav ve čtyři druhy současné.

Cíl simulace

Cílem simulace je vytvoření multiagentního prostoru, v němž bude možné pozorovat evoluční vývoj agentů simulace a zejména jejich určitých parametrů. Na základě pozorování by mělo být možné ověřit pozorování galapágských pěnkav Charlesem Darwinem.

Metoda

Jak již bylo uvedeno výše, jedná se multiagentní simulaci. Primárním úkolem bude simulovat správné prostředí, v němž se budou agenti pohybovat a z něhož budou získávat životně důležité zdroje. Dle klasické definice evolučního vývoje, agenti, kteří si nedokáží získat dostatek životně důležitých zdrojů uhynou a nebudou tak schopni předat své genetické informace dalším pokolením. Pro tento typ multiagentní simulace se bezpochyby hodí NetLogo, jelikož jeho funkce umožní výborně nastavit a řídit chování agentů a zcela nezávisle i jejich prostředí.

Model simulace

Model simulace je možné rozdělit do tří navazujících částí.

Inicializace simulace

  • Na úvod je potřeba nastavit simulované prostředí. Jako první krok tedy proběhne vytvoření 4 resortů, které reprezentují 4 resorty galapágských ostrovů. Rozdílnost resortů je dána převážně rozdílným dominantním druhem potravy v každém resortu.
  • Jako druhý krok se inicializují základní hodnoty globálních proměnných, které řídí simulované prostředí. Jedná se o určení základní úrodnosti jednotlivých resortů a citlivost evolučního vývoje.
  • Třetí krokem je inicializace agentů pro všechny resorty. Pro každý resort, je potřeba inicializovat agenty zvlášť, aby bylo následně možné pozorovat jednotlivé druhy agentů samostatně.

Spuštění a průběh simulace

  • Simulace probýhá v jednotlivých kolech. Jedno kolo je rovno jednomu týdnu reálného času. V rámci jednoho kola se dějí následující události.
  • Správa zásob jídla - generování nových jednotek, postaršení existujících a odstranění prošlých (jednotlivé typy jídla mají svou reálnou trvanlivost)
  • Životní cyklus pěnkav - hledání potravy, pohyb, lov a jídlo, stárnutí, umírání, hledání partnera
  • Hnízdění a reprodukce - jednou ročně v určitých měsících

Pozorování a závěr simulace

Agenti simulace

Procedury

Základní nastavení simulovaného prostředí

Ovladače simulace

Monitory a grafy (ploty)

Uživatelské rozhraní

Definice problému

Postup

Měřené výsledky

Závěr a hodnocení

Možnosti rozšíření modelu

Přílohy a zdrojový kód

File:Darwinovy pěnkavy.nlogo | Zdrojový kód simulace

Zdroje

Komentáře

--Xbarm96 (talk) 18:24, 7 June 2016 (CEST)