Optimalizace zaměstnanců McDonald's (Simprocess)

From Simulace.info
Revision as of 22:56, 12 June 2017 by Xzukm00 (talk | contribs)
Jump to: navigation, search

Zadání

  • Název simulace: Optimalizace zaměstnanců McDonald's
  • Předmět: 4IT495 Simulace systémů (LS 2016/2017)
  • Autor: Bc. Markéta Zukalová
  • Typ modelu: Teorie front
  • Modelovací nástroj: SIMProcess 6.1

Abstrakt simulace

Cílem simulace je optimalizovat počet a rozmístění zaměstnanců vybrané pobočky McDonald's na jednotlivých provozních úsecích v rámci 8 hodinového úseku tak, aby každý požadavek (zákazník), který přichází do systému, byl co nejrychleji obsloužen. Pro obslužení jednoho zákazníka (vyřízení jednoho požadavku) je nutné zkoordinovat tři samostatné výrobní/výdejní úseky a reagovat na jejich vytížení. Stanovování jednotlivých parametrů a omezení simulace vychází z reálných dat vybrané pobočky - McDonald's Průhonice I, která se nachází na 4,5 km za Prahou na dálnici D1 směrem na Brno (hodinové tržby, počet zákazníků, počet vyrobených produktů, maximální počet zaměstnanců atd.). Vedlejším přínosem simulace je i reálné využití - optimalizaci pracovníků na úsecích na základě množství zákazníků je problém, který řešíme na každodenní bázi.

Definice problému

Simulace zkoumá optimální rozmístění zaměstnanců na jednotlivých úsecích výroby provozu restaurace na základě složení (product mixu) objednávek. Každá objednávka zákazníka přichází do systému jako jeden požadavek z prodejního místa (standardní pokladna/samoobslužný kiosek - vzhledem k tomu, že požadavky jdou do systému seřazeny dle času zaplacení, nemá typ prodejního místa vliv na celkový čas strávený v systému). Požadavek je dále rozdělen na jednotlivé produkty, které jsou směrovány na příslušný výrobní úsek, kde jsou zpracovány zaměstnanci. Jakmile jsou připraveny všechny produkty objednávky, zaměstnanec, který zodpovídá za výdej objednávky, produkty zkompletuje a předá zákazníkovi, tím je ukončen celý požadavek a zákazník odchází ze systému. Tento typ vyřízení objednávek je nazýván SPA - Service Production Assembly (více informací můžete nalézt zde).

Zákazník tedy přijde do provozovny a vytvoří objednávku u prodejního místa. Objednávky se řadí za sebou dle okamžiku zaplacení a podle složení se postoupí na příslušný výrobní úsek. Výrobní úseky jsou celkem 3:

  • Kuchyň - skládá se celkem ze 4 výrobních linek MFY (Made for You), kde jsou připravovány core a kampaňové sendviče (burgery, wrapy, sendviče, finger food položky apod.). Reálně je každá linie schopna vyrobit maximálně 125 produktů za hodinu; pokud hodinový obrat překročí toto číslo, dochází k otevření další výrobní linky; tzn. v případě, pokud je hodinový obrat produktů 350 ks, je potřeba mít otevřené 3 linie, aby byly produkty připraveny včas.
  • Beverage Cell Unit (BCU) - skládá se celkem ze 2 linií a dochází zde k přípravě nápojů (studených i teplých), zmrzlin, salátů, balených vod a ostatních dezertů.
  • Frech Fries production - hranolková stanice, zde jsou připravovány 3 velikostní porce hranolek.

Jakmile jsou připraveny všechny položky objednávky, objednávka může být expedována a zkompletována, poté je kompletně předána zákazníkovi. Schéma výrobního a kompletačního procesu je znázorněno na obrázku níže:

Schéma přípravy objednávky

Stanoviště

Na směnách




Metoda

Model - detailní vlastnosti

Výsledky simulace

Závěr

Soubory ke stažení

--Xzukm00 (talk) 21:58, 9 June 2017 (CEST)