From Simulace.info
Revision as of 23:19, 20 June 2023 by Holj13 (talk | contribs)
Jump to: navigation, search

Definice problému

Cílem simulace je na základě reálných dat výsledků maratonu v Londýně v roce 2021 a dat shromážděných ohledně průběhu hydratace běžců během závodu (doporučené dávky a vliv prostředí), najít ideální počet občerstvovacích stanic při závodu maratonu v závislosti na různých podmínkách (teplota, úroveň běžce, věk), aby docházelo, k co nejmenšímu počtu zhroucení závodníků.

Metoda

Simulace byla provedena jakožto agentní simulace v rámci prostředí NetLogo. Simulace byla provedena v několika bězích při různých paramterech teploty a počtu občesrtvovacích stanic.

Model a postup

Úprava dat

Protože práce byla postavena na reálných datech, bylo nejprve potřeba upravit dataset (viz níže). Nejprve byly odstraněny hodnoty bez koncového času doběhu a odstraněny nepodstatné sloupce pro simulaci (číslo běžce, pořadí, jméno,...). Paramatr Club byl zjednodušen na Yes a No, podle toho, jestli je běžec členem klubu. Poté byl vypočítán nový sloupec pace(rychlost běžce) na základě jeho dosaženého času. Tyto úpravy byly provedena v excelu a v pythonu.

Model

Samotný model má rozměry 84x10 patchů, Číslo 84 bylo zvoleno, aby každý patch reprezentoval 500 m ze závodní dráhy. Interface holj13.jpg