Simulace migrace populace do EU

From Simulace.info
Revision as of 00:53, 11 June 2021 by Riem00 (talk | contribs)
Jump to: navigation, search

Název: Simulace migrace populace do EU

Autor: Bc. Martina Riegerová (riem00)

Typ Modelu: Systémově dynamický


Definice problému

Migrace lidí do Evropy je velmi časté téma dnešní doby. Stále více a více lidí se všemožnými způsoby snaží do Evropy dostat za cílem zisku lepšího života. Podmínky v jejich zemích jsem velmi špatné, a to z více různých důvodů. V sociologii je migrace spolu s porodností a úmrtností klíčovým prvkem v procesu populačního vývoje a výrazně ovlivňuje společenské a kulturní změny obyvatel na všech úrovních.

Migranti používají více tras, a to jak po moři, tak po pevnině. V této simulaci byly zvoleny čtyři nejvíce frekventované trasy a pět zemí, ze kterých v posledních letech přicestovalo nejvíce migrantů. Jedná se o trasy: Eastern Mediterranean Route, Western Balkan Route, Western Mediterranean Route a Central Mediterranean Route. Země použité v této simulaci jsou: Maroko, Algeria, Tunisko, Sýrie a Afghánistán. Ne všichni se však rozhodnou v Evropě zůstat.

Metoda

Cílem této simulace je využití ukazatele migrační saldo, který vyjadřuje rozdíl počtu přistěhovalých (imigrantů) a vystěhovalých (emigrantů) v daných zemích, ke sledování počtu migrantů, kteří se do Evropy na trvalo dostanou. [1]

Jako nejvhodnější nástroj byl zvolen Vensim, ve kterém se bude sledovat na základě zvolených faktorů migrace ve sledovaném období 10 let.

Model

Proměnné modelu:

Veškerá data jsou ze dvou zdrojů. Jedním je tabulka, měsíční výkaz přesunu migrantů přes všechny trasy ze všech zemí [2], druhý zdroj je migrační atlas - dashboardy vytvořené přesně pro danou problematiku migrantů. [3] Všechna data upravena a dopočítaná do formy, která byla pro simulaci potřeba.

Migrační saldo: určuje rozdíl příchozích a odchozích migrantů. Cím vyšší číslo vyjde, tím více migrantů v Evropě zůstane. Jako initial value bylo použito migrační saldo 56728 vypočítané z dat z roku 2019 (2020 jsem vynechala z důvodu možného ovlivnění pandemií covid)

počet přistěhovaných - počet vystěhovaných

Počet přistěhovaných: součet migrantů ze všech čtyř tras na základě poměru počtu migrantů z dané země za rok 2019

(Central Mediterranean trasa + Eastern Mediterranean trasa + Western Balkan trasa + Western Mediterranean trasa) - (míra návratnosti Morocco + míra návratnosti Algeria + míra návratnosti Syria + míra návratnosti Tunisia + míra návratnostni Afghanistan)

Počet vystěhovaných: součet navrácených migrantů na základě poměru počtu migrantů k dané zemi za rok 2019

míra návratnosti Algeria + míra návratnosti Syria + míra návratnosti Morocco + míra návratnosti Tunisia + míra návratnostni Afghanistan

Míra návratnosti: procentuální statistika navrácení zpět do zemí odkud přišli vynásobená poměrem počtu migrantů z dané země v daném roce 2019

0.29*Morocco

0.19*Algeria

0.22*Tunisia

0.02*Syria

0.08*Afghanistan

Trasy: počet procházejících migrantů danou trasou dle poměru počtu obyvatel na danou zemi za rok 2019. jelikož bylo vybráno pět nejvíce frekventovaných zemí a čtyři nejpoužívanější trasy, tak se u dvou tras stalo to, že jimi prošli migranti z více vybraných zemí, než je jen jedna.

Eastern Mediterranean = Syria + Afghanistan

Western Balkan = Syria

Central Mediterranean = Tunisia

Western Mediterranean = Morocco + Algeria

Země: poměr počtu migrantů na danou zemi v roce 2019 v závislosti na faktorech

Maroko = 0.1011 * inform risk Morocco * politický faktor Morocco / development index Morocco

Algeria = 0.064 * inform risk Algeria / development index Algeria * politický faktor Algeria

Tunisko = 0.0429 * inform risk Tunisia / development index Tunisia * politický faktor Tunisia

Sýrie = 0.3407 * inform risk Syria / development index syria * politický faktor Syria

Afghánistán = 0.4512 * inform risk Afghanistan / development index Afghanistan * politický faktor Afghanistan

Inform risk: Celkový index inform rizika identifikuje země ohrožené humanitárními krizemi a katastrofami, které by mohly zemi výrazně poškodit. Inform riziko lze použít k seskupení zemí na základě jejich aktuální úrovně rizika a trendu v předchozích letech. Například velké zvýšení v zemích, kde již existuje vysoká míra rizika, lze použít k jejich upřednostnění z hlediska zvýšené prevence krizí a katastrof, připravenosti a reakce. Čím vyšší číslo v rozmezí 0-10 index obsahuje, tím vyšší riziko se v zemi objevuje.

Development index: Index lidského rozvoje ukazuje skóre země podle jejího sociálně-ekonomického vývoje (zdraví, vzdělání a obecná životní úroveň) v rozmezí od 0 (nejnižší vývoj) do 1 (nejvyšší rozvoj).

Politický faktor: kombinace indexu míru a politické stability. Čím větší je výsledek daného faktoru, tím více ovlivňuje příchod migrantů.

peace index Morocco * 100 / political stability Morocco

Peace index: Globální index míru ukazuje relativní klid států a území po celém světě podle různých proměnných. Hodnoty se pohybují od 1,11 (nejklidnější) do 3,81 (nejméně mírné).

Political stability: Politická stabilita a absence násilí / terorismu ukazuje skóre toho, jak lidé v zemi / teritoriu vnímají potenciál politické nestability, násilí nebo terorismu v této oblasti, mezi 0 (nejméně stabilní) a 100 (nejstabilnější).

Výsledky

Závěr

Kód

Reference

  1. wikipedie Lidská migrace [online] Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lidsk%C3%A1_migrace
  2. frontex přesuny migrantů [online] Dostupné z: https://frontex.europa.eu/we-know/migratory-map/
  3. Atlas migrantů dashboardy[online] Dostupné z: https://migration-demography-tools.jrc.ec.europa.eu/atlas-migration/