Simulace výběru střední školy na základě vzdělávacích preferencí a očekávání budoucí kariéry (Vensim)

From Simulace.info
Revision as of 21:16, 12 June 2023 by Hajt03 (talk | contribs) (Závěr)
Jump to: navigation, search

Název simulace: Simulace výběru střední školy na základě vzdělávacích preferencí a očekávání budoucí kariéry

Autor: Bc. Tereza Hajná, hajt03

Typ modelu: Systémová dynamika

Modelovací nástroj: Vensim


Definice problému

Dle Zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) jsou studenti základních škol limitováni na nejvýše přihlášky na střední školu. Vybrat dvě instituce, které by mohli rozhodnout o sociálním a ekonomickém statutu po zbytek jejich života. Co tedy ovlivňuje tento výběr a jaký mám dopad na život po střední škole, navazující studium nebo uplatnění v zaměstnání? Tím se zabývá tato simulace. Veškerá data a zkoumané faktory (proměnné) byly odvozeny z průzkumů Národního pedagogického institut České republiky a dotazníkových šetření vysokoškolských závěrečných prací (viz. kapitole Reference). Dále byl model obohacen o informace z květnových událostí v rámci celorepublikového přijímacího řízení na střední školy a výrozně omezeného počtu volných míst oproti jiným ročníkům. (Článek České televize)

Metoda

K vytvoření tohoto modelu a simulace byl použit nástroj Vensim.

Model

Na následujícím obrázku je vyobrazen diagram kauzálních smyček, kde jsou znázorněny faktory ovlivňující výběr střední školy a jak tento výběr dále ovlivňuje budoucnost studenta, ať už se jedná o navazující studium nebo budoucí kariéru.

Cld.png

Na obrázku níže je znázorněn diagram stavů a toků, který volně vychází z předchozího diagramu kauzálních smyček. Tento diagram se už tolik nezaměřuje na vlivy, kterými je student při výběru střední školy ovlivněn, ale na více technickou stránku výběru střední školy i s ohledem na kapacitu vybírané školy.

Sfd-skola.png

Proměnné modelu

Následující proměnné jsou odvozeny z dotazníkových šetření ze zdrojů uvedených v referencích. Poměrně velké množství těchto proměnných je abstraktní, proto nelze všude použít přesné hodnoty, proto jsou přibližně odvozeny z odpovědí studentů.


Obtížnost studia

Jedná se o subjektivní hodnotu toho, jak náročné je studovat na dané střední škole.

RANDOM UNIFORM( 1 , 5 , 6 )

Volný čas

Poměrně důležitá hodnota v životě každého studenta, avšak tato hodnota být omezena právě obtížností a časem obětovaným pro studium.

=RANDOM UNIFORM( 0 , 10 , 6)

Čas na studium

Hodnota, která vyplývá z volného času, který student má, aby se studiu mohl věnovat. Jak moc se chce škole student věnovat je ale subjektivní záležitost.

volny cas-RANDOM UNIFORM(0, 5, 6)

Studijní výsledky

Studijní výsledky je hodnota, která ovlivňuje výběr studia. Pro tuto simulaci byla použila škála hodnocení 1-5, která je v tomto případně závisla na času věnovanému studiu. V realitě se studijní výsledky mohou odvozovat i od jiných vlivů jako míra inteligence, sociální zázemí, vztah studenta ke škole a další, avšak tyto faktory bývají těžko měřítelné.

=IF THEN ELSE( cas na studium >= 8, 1, 0) + IF THEN ELSE( cas na studium < 8 :AND: cas na studium >= 6, 2 , 0 ) + IF THEN ELSE(cas na studium < 6:AND:cas na studium>=4, 3 , 0) + IF THEN ELSE(cas na studium < 4:AND:cas na studium>=2, 4 , 0) + IF THEN ELSE(cas na studium < 2, 5 , 0)

Vliv rodiny a kamarádů

Vliv rodiny a kamarádů je opět hodnota ovlivňující výběr. Je to proměnná, která je velmi subjektivní a na každého studenta má jiný vliv. Tento vliv by se mohl více rozdrobit na zvlášť rodinu, zvlášť kamarády, případně zvlášť spolužáky, sourozence, učitele či další osoby, které ovlivňují studentův výběr.

RANDOM UNIFORM(0, 20 , 6 )

Zájem o SS (Tok)

Tato hodnota může nabívat max. 100. Odvíjí se o obtížnosti střední školy, studijních výsledků a vlivu rodiny a kamarádů.

=IF THEN ELSE(Studijni vysledky=5, 0,0) + IF THEN ELSE(Studijni vysledky =4, 20, 0) + IF THEN ELSE(Studijni vysledky =3, 40, 0) + IF THEN ELSE(Studijni vysledky =2, 60, 0) + IF THEN ELSE(Studijni vysledky =1, 10, 0)+Vliv rodiny a kamarádů+IF THEN ELSE(Obtiznost studia>=5, -20, 0) + IF THEN ELSE(Obtiznost studia<5:AND:Obtiznost studia>=4 ,-16, 0) + IF THEN ELSE(Obtiznost studia<4:AND:Obtiznost studia>=3, -12 , 0) + IF THEN ELSE(Obtiznost studia <3:AND:Obtiznost studia>=2, -8, 0) + IF THEN ELSE(Obtiznost studia >2:AND:Obtiznost studia>=1, -4, 0) + IF THEN ELSE(Obtiznost studia <1, 0, 0)

Výběr SS (Stav)

Jedná se konečný stav výběru střední školy. Má počáteční hodnotu 0.

=INTEG(zájem o ss-míra spokojenosti s vyberem+IF THEN ELSE(dostupna mista na skole>0, 10 , -10 ))

Míra spokojenosti s výběrem (Tok)

Jedná se o míru spokojenosti s výběrem střední školy, která dále ovlivňuje další aspekty života a je ovlivněna samotným výběrem střední školy.

RANDOM UNIFORM(1, 100 , 6 )+Výber SS

Navazující studium

Tato proměnná je odvozena od spokojenosti s výběrem školy. Pokud je spokojenost větší než 70, rozhodne se student pokračovat po střední škole ve studiu.

=IF THEN ELSE( míra spokojenosti s vyberem > 70 , 1 , 0 )

Uplatnění absolventů (Stav)

Jedná se o konečný stav uplatní absolventů, který je ovlivněn tím, zda student pokračoval na vysokou školu, finančním ohodnocením a mírou spokojenosti s výběrem, kde je předpokládáno, že pokud si student vybere školu, se kterou je spokojen, o to spíše bude mít větší uplatnění po dokončení střední školy

IF THEN ELSE(Navazující studium = 1, 1.5 , 0.8 )*(Finanční ohodnocení)+míra spokojenosti s vyberem

Finanční ohodnocení (Tok)

RANDOM UNIFORM(20, 150 , 6 )

Kapacita (Tok) Kapacita volných míst na střední škole. (Odvozeno z dat, kde v průměru jeden ročník střední školy otevírá čtyři třídy po 30 dětech)

=120

Dostupná místa na škola (Stav) Dostupná místa je počet volných míst, který ovlivňuje výběr školy a odvíjí se od kapacity tříd a počtu uchazečů.

=kapacita-pocet uchazecu

Počet uchazečů (Tok) Každoročně je počet uchazečů ovlivněn tím, jak moc jsou studenti spokojeni s výběrem školy.

=IF THEN ELSE(zájem o ss>50, 0.3 , 6 )*100+RANDOM UNIFORM(60, 150, 6)

Výsledky

Na následujících grafech lze vidět výsledky spuštěné simulace, která sleduje faktory ovlivňující výběr střední školy. Čas simulace byl omezen na 30 dní, které reprezentují kalendářní měsíc. Tento čas byl nastaven dle informací z rešerše a to fakt, že studenti se rozhodují o výběru střední školy přibližně měsíc před podáním přihlášek.

Graf 1

Na grafu níže je znázorněna korelace mezi časem na studiu a studijními výsledky. Ve skutečnosti, jsou ale studijní výsledky ovlivněny nejen časem, který student učení věnuje, ale například mírou inteligence, porozuměním pokynů učitele, vztahem ke škole a k učitelům, sociální zázemí jak ve škole, tak doma. Avšak tyto proměnné jsou velmi těžko měřitelné, a proto nebyly do simulace zahrnuty.


Skola1.png

Graf 2

Skola2.png

Graf 3

Skola3.png

Graf 4

Skola4.png

Závěr

V této semestrální práci byla zjednodušeně navržena simulace výběru střední školy. Nejdříve byl sestaven diagram kauzálních křivek a vztahů mezi proměnnými. Následně byl vytvořen diagram stavů a toků, který byl obohacen o problematiku letošního přijímacího řízení a to problém s nedostatkem volných míst na střední škole. Ze simulace vyplývá, že zájem o střední školu je ovlivněn obtížností, vlivem přátel a rodiny a studijními výsledky, které hrají velkou roli i při přijímačkách. Do samotného výběru ale zasahuje problematika s volnými místy, která ovlivňuje spokojenost s výběr. Pokud se však student nedostane na školu, kterou si vybral, negativně to ovlivní jeho následnou životní cestu, ať už se po střední škole vydá studovat vysokou školu a získá potřebou kvalifikaci nebo rovnou započne svůj kariérní růst.

Přílohy

Reference