Difference between revisions of "Xrytm00"

From Simulace.info
Jump to: navigation, search
(Vztah predátora a kořisti z hlediska Alleeho efektu)
m (Výstupy práce)
 
(11 intermediate revisions by 2 users not shown)
Line 1: Line 1:
  
== Vztah predátora a kořisti z hlediska Alleeho efektu ==
+
== Exploze ==
  
Základem modelu bude klasický predator-prey model. Oba druhy žijí v ekosystému o určité rozloze. Kořist se živí rostlinnou stravou, která se po konzumaci obnovuje. Dravci se živí kořistí. Rozptýlení dravců a kořisti je náhodné. Cílem tohoto modelu bude zkoumání vývoje populací (četností jedinců) s ohledem na vlivy, které působí negativně nebo pozitivně na jejich zachování, tj. například schopnost najít si partnera pro rozmnožování, skupinový lov nebo skupinová obrana. Budu tedy například zkoumat, zda a jakým způsobem působí schopnost skupinové obrany na dynamiku vývoje populace kořisti při malých nebo velkých četnostech jedinců této populace. Jakým způsobem se bude vyvíjet populace kořisti při nízkých četnostech, pokud uplatňuje skupinovou obranu? Jaký bude mít vliv nízká schopnost najít si partnera dravce na vývoj populace dravců atd.?
+
Cílem modelu bude zkoumání vlivu explozí o různé síle na člověka, případně budovy. Model bude obsahovat výbušninu, u které bude možné nastavit sílu exploze například v kilogramech TNT nebo jiných jednotkách. Po explozi je vytvořena tlaková a tepelná vlna, která bude působit na lidi, případně budovy. Od epicentra exploze se budou rozšiřovat pásma, která budou působit s různou intenzitou (blíže epicentru bude vyšší teplota a tlak). Model bude zaznamenávat počet lidských obětí, počet těžce a lehce zraněných, případně míru poškození budov.
  
 
== Zadání ==
 
== Zadání ==
  
'''Název simulace''': Vztah predátora a kořisti z hlediska Alleeho efektu
+
'''Název simulace''': Exploze
  
 
'''Předmět''': 4IT495 Simulace systémů (LS 2014/2015)
 
'''Předmět''': 4IT495 Simulace systémů (LS 2014/2015)
Line 15: Line 15:
  
 
'''Modelovací nástroj''': Netlogo
 
'''Modelovací nástroj''': Netlogo
 +
 +
== Agenti ==
 +
 +
* lidé
 +
* budovy
 +
* výbušnina
  
 
== Parametry ==
 
== Parametry ==
  
* množství potravy pro kořist
+
* síla výbušniny
* počet jedinců kořisti
+
* umístění výbušniny (venku/uvnitř)
* počet jedinců dravců
 
* rozloha ekosystému
 
* klimatické podmínky
 
* nemoci
 
  
 
== Výstupy práce ==
 
== Výstupy práce ==
  
Výstupem simulace bude nalezení zákonitostí ve vývoji populací predátorů a kořisti v přírodě.
+
Výstupem tohoto modelu budou vlivy explozí o různé síle na lidi, případně budovy.
 
 
 
 
:: [[User:Oleg.Svatos|Oleg.Svatos]] 18:39, 2 May 2015 (CEST) Zdravím, to je zadání, se kterým by si ani behaviorání ekonomie nevěděla rady. Těžko z toho vytvořit nějaký obecně platný model - a právě simulace potřebuje nějaký takový obecně platný model, tak aby ji mělo cenu tvořit. Doporučuji zkusit jiné téma.
 
 
 
:: [[User:Maxim.Rytych|Maxim.Rytych]] 14:00, 3 May 2015 (CEST) Dobrý den, děkuji za zpětnou vazbu. Chtěl jsem se zeptat, zda je nevyhovující pouze moje zadání nebo ta celá oblast. Jde o to, že nám bylo doporučováno vybírat oblast, se kterou jsme dobře obeznámeni a máme k ní nějaká reálná data - což by moje téma splňovalo. Také jsem si vzpomněl na řešený příklad z přednášky/cvičení, kdy jsme simulovali situaci, kdy bude muset vláda platit dluh. Také jsme tam pracovali s příjmy a výdaji a nakonec jsme zjišťovali pravděpodobnost nutnosti vzít si půjčku. Nebráním se nějaké takovéto specifikaci. V tomto případě bych například sledoval analogicky schopnost mikroekonomiky studenta vydržet bez nějaké vnější pomoci (úvěrů apod.), které by bylo také vyčísleno jako pravděpodobnost.
 
 
 
:: [[User:Maxim.Rytych|Maxim.Rytych]] 17:32, 3 May 2015 (CEST) Nakonec jsem si raději vybral jinou oblast.
 
 
 
::: Dobrý den. Tohle je klasický model predator-prey. Byl zpracován již nesčíslněkrát, dokonce se domnívám, že je i součástí modulů, které jsou přímo v Netlogu. Čili takto v obecné rovině opravdu ne. Existuje ale řada nejrůznějších modifikací, které by se zpracovat daly. Zkuste kdyžtak mrknout na nějakou literaturu, jistě tam v tomto směru najdete inspiraci. [[User:Tomáš|Tomáš]] 18:27, 6 May 2015 (CEST)
 
 
 
:: [[User:Maxim.Rytych|Maxim.Rytych]] 20:11, 6 May 2015 (CEST) Dobrý den, rozumím. Šlo by to například zpracovat s důrazem na Alleeho Efekt http://en.wikipedia.org/wiki/Allee_effect? Případně mohl bych požádat o nějakou radu, jak to zajímavě zpracovat? Děkuji.
 
  
::: To je určitě zajímavý problém, který by se dal zpracovat, ale chtělo by to, abyste si to rozmyslel a načrtnul konkrétně, jak to budete řešit. Jak bude simulace vypadat, jací budou agenti, jaké budou mít vlastnosti, jak budou reagovat, co budete měřit, apod. [[User:Tomáš|Tomáš]] 20:21, 6 May 2015 (CEST)
+
: Odstranil jsem komentáře k předchozímu zadání - pro zájemce zůstávají v historii. K Vašemu návrhu: soust5e+dte se na ten samotný výbuch, jeho šíření, případné překážky. V podstatě to není úplně agentní simulace per se, ale může to být tak zajímavé, že to bude ještě lepší.
 +
: Zjistěte si parametry skutečných výbušnin - ono záleží nejen na materiálu, ale i na roznětce a umístění, pokud vím. Tak0 to šíření není úplně stejné - záleží na typu výbušniny. Budete o tom muset nejdřív něco načíst - rozhodně to není otázka jen nějaké hmotnosti, těch parametrů tam bude víc. Rozestavte do té simulace nějaké překážky z různých materiálů (sklo v oknech, beton, lidi...) a zkuste nasimulovat, k čemu dochází v závistlosti na vzdálenosti a typu výbušniny. Také bych pracoval spíše s otevřeným prostranstvím, protože fyzika výbuchu v interiéru je mnohem složitější (různě se to tam odráží, apod.). To byste musel buď nemístně zjednodušovat, což bysme určtitě nikdo nechtěl nebo byste se z toho brzy zbláznil. I v tom exteriéru je to podle mě zajímavé víc než dost.
 +
: Každopádně si o tom ale nejdřív aspoň předběžně něco načtěte. '''Schváleno'''. [[User:Tomáš|Tomáš]] 22:06, 12 May 2015 (CEST)

Latest revision as of 21:07, 12 May 2015

Exploze

Cílem modelu bude zkoumání vlivu explozí o různé síle na člověka, případně budovy. Model bude obsahovat výbušninu, u které bude možné nastavit sílu exploze například v kilogramech TNT nebo jiných jednotkách. Po explozi je vytvořena tlaková a tepelná vlna, která bude působit na lidi, případně budovy. Od epicentra exploze se budou rozšiřovat pásma, která budou působit s různou intenzitou (blíže epicentru bude vyšší teplota a tlak). Model bude zaznamenávat počet lidských obětí, počet těžce a lehce zraněných, případně míru poškození budov.

Zadání

Název simulace: Exploze

Předmět: 4IT495 Simulace systémů (LS 2014/2015)

Autor: Bc. Maxim Rytych

Typ modelu: Multiagentní

Modelovací nástroj: Netlogo

Agenti

  • lidé
  • budovy
  • výbušnina

Parametry

  • síla výbušniny
  • umístění výbušniny (venku/uvnitř)

Výstupy práce

Výstupem tohoto modelu budou vlivy explozí o různé síle na lidi, případně budovy.

Odstranil jsem komentáře k předchozímu zadání - pro zájemce zůstávají v historii. K Vašemu návrhu: soust5e+dte se na ten samotný výbuch, jeho šíření, případné překážky. V podstatě to není úplně agentní simulace per se, ale může to být tak zajímavé, že to bude ještě lepší.
Zjistěte si parametry skutečných výbušnin - ono záleží nejen na materiálu, ale i na roznětce a umístění, pokud vím. Tak0 to šíření není úplně stejné - záleží na typu výbušniny. Budete o tom muset nejdřív něco načíst - rozhodně to není otázka jen nějaké hmotnosti, těch parametrů tam bude víc. Rozestavte do té simulace nějaké překážky z různých materiálů (sklo v oknech, beton, lidi...) a zkuste nasimulovat, k čemu dochází v závistlosti na vzdálenosti a typu výbušniny. Také bych pracoval spíše s otevřeným prostranstvím, protože fyzika výbuchu v interiéru je mnohem složitější (různě se to tam odráží, apod.). To byste musel buď nemístně zjednodušovat, což bysme určtitě nikdo nechtěl nebo byste se z toho brzy zbláznil. I v tom exteriéru je to podle mě zajímavé víc než dost.
Každopádně si o tom ale nejdřív aspoň předběžně něco načtěte. Schváleno. Tomáš 22:06, 12 May 2015 (CEST)