Difference between revisions of "Xseca00"

From Simulace.info
Jump to: navigation, search
(První verze zadání)
 
Line 28: Line 28:
  
 
Výstupem simulace bude porovnání přístupů z hlediska dosaženého zisku při několika iteracích.
 
Výstupem simulace bude porovnání přístupů z hlediska dosaženého zisku při několika iteracích.
 +
 +
: Pěkný nápad, ale chtělo by to přiblížit jej realitě, aby výstupy byly k něčemu dobré. Moje návrhy: nepracovat s městy náhodně generovanými, ale s reálnou mapou - tím by se zároveň dalo pracovat s reálnými počty cestujících, atraktivitou destinace, případně sezóností, apod. Dále: letadlo si asi nevybírá destinaci, ale je tam vedena linka (normální či názkonákladová) nebo spoj (charter). Náklady na let nejsou dány jen vzdáleností (palivem), ale i atraktivitou destinace - konkurencí. To je mimochodem jeden prvek, kterž byste mohl zkoumat - jak se bude vyvíjet konkurence na různých linkách. Může se Vám stát, že některé linky budou přecpané, jiná města zůstanou naopak bez spojení. Atd. Netvrdím, že tam musíte implementovat vše zmíněné přesně jak jsem psal nebo že tam naopak nemůžete řešit ještě něco jiného, ale zkuste to prosím promyslet zhruba tímto směrem. Bude to trochu náročné na získání podkladových dat, ale to už k tomu patří. [[User:Tomáš|Tomáš]] 15:15, 12 May 2015 (CEST)

Revision as of 14:15, 12 May 2015

Porovnání různých strategií leteckého dopravce

V simulaci se budou pohybovat stroje různých leteckých dopravců sledující různé strategie pohybu mezi městy. Cílem simulace je porovnat strategie s ohledem na generovaný zisk.

Zadání

Název simulace: Porovnání různých strategií leteckého dopravce

Předmět: 4IT495 Simulace systémů (LS 2014/2015)

Autor: Bc. Alois Sečkár

Typ modelu: Multiagentní

Modelovací nástroj: NetLogo

Parametry

  • mapa obsahuje několik náhodně generovaných měst (město určuje pozice, velikost a index atraktivity)
  • města v čase náhodně generují cestující (roli hraje velikost výchozího města a atraktivity destinace)
  • mezi městy se pohybují letadla...do letadla nastoupí cestující se zájmem letět do příští destinace letadla
  • příští destinaci si letadlo vybírá dle různých strategií (stálá linka mezi dvěma městy, naplnění kapacity, let do největšího města, let do nejbližšího města, let do nejatraktivnějšího města, apod.)
  • náklady na let jsou určeny vzdáleností, letadla mají fixní náklady na údržbu (všechna letadla jsou stejná)
  • příjem je generován cestujícími, cena letenky se odvíjí od vzdálenosti a atraktivity destinace

Výstupy práce

Výstupem simulace bude porovnání přístupů z hlediska dosaženého zisku při několika iteracích.

Pěkný nápad, ale chtělo by to přiblížit jej realitě, aby výstupy byly k něčemu dobré. Moje návrhy: nepracovat s městy náhodně generovanými, ale s reálnou mapou - tím by se zároveň dalo pracovat s reálnými počty cestujících, atraktivitou destinace, případně sezóností, apod. Dále: letadlo si asi nevybírá destinaci, ale je tam vedena linka (normální či názkonákladová) nebo spoj (charter). Náklady na let nejsou dány jen vzdáleností (palivem), ale i atraktivitou destinace - konkurencí. To je mimochodem jeden prvek, kterž byste mohl zkoumat - jak se bude vyvíjet konkurence na různých linkách. Může se Vám stát, že některé linky budou přecpané, jiná města zůstanou naopak bez spojení. Atd. Netvrdím, že tam musíte implementovat vše zmíněné přesně jak jsem psal nebo že tam naopak nemůžete řešit ještě něco jiného, ale zkuste to prosím promyslet zhruba tímto směrem. Bude to trochu náročné na získání podkladových dat, ale to už k tomu patří. Tomáš 15:15, 12 May 2015 (CEST)