Quality management/cs

From Simulace.info
Revision as of 16:12, 12 May 2020 by Zurp00 (talk | contribs)
Jump to: navigation, search

Úvod

Současné turbulentní prostředí, ve kterém všichni žijeme a pracujeme, přináší nejen spoustu nových možností, ale klade i vyšší nároky nejen na management, ale i na pracovníky první linie. Ať už se jedná o produkt, jakožto výrobek či služby, pokaždé je to výstup činnosti příslušného podniku a úspěch tohoto produktu přímo závisí nejen na kvantitě, ale především na kvalitě výstupního poskytovaného produktu. Smyslem každé organizace není totiž pouze vyrábět, ale hlavně úspěšně vyráběné produkty prodávat. Vždyť není zas takový problém produkt vyrobit, ale o to větší výzva je produkt prodat. Řízení kvality nebo-li Quality Management System (QMS) je velice frekventované téma, o kterém hovoří všichni manažeři v organizacích.[1] Jak píše Frehr, že stále větší potřebu, nemíněno výše ceny, znamená pro organizaci spokojenost zákazníka, jelikož zákazníci jsou ti, kteří mají přímý vliv na zisk. [2] Není ale kvalita jako kvalita. Co přesně management kvality znamená? Řízení kvality, jak se může na první pohled zdát, není tolik o kvalitě produktu, i když je pro něj nutný, ale jedná se primárně o kvalitní systém řízení, kterého se dosahuje využíváním metod a nástrojů. Tento systém funguje jako nástroj pro prevenci vad a předchází reklamacím a nespokojenosti zákazníků, hlavním účelem je však vést podnik k neustálému zlepšování a uspokojování potřeb zákazníků.[3] Pojďme se blíže s těmito nástroji seznámit.

Důvody zavádění QMS [4]

Obr. 1: Důvody zavádění
  • Složitost současných výrobků

Složitost se zvyšuje dál a dál a zákazníci jsou čím dál náročnější a vyžadují různé doplňky a modifikace dle individuálních požadavků.

  • Složitost současných technologií

Zabezpečování kvality je čím dál složitější i z důvodu růstu komplexity současných technologií.

  • Růst nároků na bezpečnost a zdravotní nezávadnost

Legislativa má tendenci zpřísňovat požadavky na tyto atributy a často nestačí pouze vyrábět bezpečné produkty, ale je k tomu potřeba i příslušné doložení a certifikace.

  • Přísné postihy při způsobení škod

Nedostatky v kvalitě výrobků mohou často způsobit ohromné škody nebo újmy na zdraví či ekologickou závadnost a náhrady škod mohou mnohdy ovlivnit ekonomickou situaci výrobců nebo dodavatelů.

  • Konkurence

Kvalita produktu se stává jedním z nejklíčovějších konkurenčních výhod.

  • Riziko neúspěchu

Kvůli nasycenému konkurenčnímu prostředí jsou podnikatelé nuceni se spokojit s nižší úrovní marží a právě jakýkoliv nedostatek v případě nových produktů může nést vážné důsledky pro producenta. S tím souvisí i další bod.

  • Přesvědčit zákazníka o dokonalosti produktu

Ruku v ruce s globální konkurencí je i potřeba přesvědčit zákazníky o kvalitě produktu. S nekvalitním produktem v dnešní době se dá jen těžko uspět, když konkurence má tisíce podobných výrobků a milion položek doplňků.

Přínosy zavedení QMS [4]

Obr. 2: Model výkonnosti systému managementu kvality [5]
  1. Snížení výrobních nákladů
    Při systematizaci řízení kvality dochází ke snížení výrobních nákladů a vzniká prostor pro růst produktivity. Uvědomte si, kolik času se promrhá při odstraňování závad a kolik stojí zničený materiál a lidské kapacity při nápravě.
  2. Snížení rizika sankcí
    V dnešní době hrozí sankce na každém kroku. Ať už se jedná o sankci, plynoucí s dodání nekvalitního produktu či sankce legislativní.
  3. Pořádek a řád
    Systém řízení kvality vyžaduje plné zdokumentování hlavně rutinné práce a následné dodržování těchto předepsaných postupů. Tyto směrnice jsou vodítkem jak pro manažery, tak i pro výkonné pracovníky. Pořádkem se míní i systematizace dokumentace a záznamů ve složkách či nosných zařízeních. Pokud dopředu víme, jaké postupy dodržovat, znamená to větší pravděpodobnost úspěšného zvládnutí úkolu.
  4. Zvyšování kvalifikace
    Osobní rozvoj pracovníků je důležitou součástí úspěchu. Je potřeba zaměstnance učit vzájemné komunikaci a týmové práci a manažeři by měli své zaměstnance spíše vést a ne řídit.
  5. Kultura organizace
    Všichni zaměstnanci a hlavně manažeři si musí uvědomit, že nejdůležitějším elementem je zákazník, proto je potřeba nastolit takovou kulturu kvality, která nastavuje veškerý způsob práce ve prospěch zákazníka.
  6. Aplikace procesního řízení
    Moderní přístup řízení kvality vyžaduje i použití procesního řízení . Toto řízení je hlavně zaměřeno na integraci činností do procesů a následné řízení.

Základní pojmy [4]

Jako všechny disciplíny i management kvality se neobejde bez základních pojmů, kterým je potřeba porozumět, pokud chceme celou disciplínu správně pojmout. Budeme vycházet z normy ČSN EN ISO 9000:2006- Systém managementu kvality- Základní principy a slovník. Přesně tato norma obsahuje nejdůležitější pojmy týkající se kvality.

Kvalita

Za hlavní znaky kvality lze považovat funkčnost, trvanlivost, spolehlivost, opravitelnost, estetickou působivost, bezpečnost, životnost atd. U služby se za kvalitu pak považuje dostupnost, spolehlivost, odbornost. Všechny uvedené vlastnosti zákazník bere v potaz v momentě, kdy posuzuje kvalitu výrobku či služby. Je doporučené zmínit, že cena se nepočítá, jakožto znak kvality, jelikož při její změně se nemění obsah kvality produktu. Kvalitu norma ČSN EN ISO 9000:2006 definuje následujícím způsobem:

Kvalitou je potřeba myslet, jako tři související roviny:

  • bezvadnost
  • plnění požadavků
  • stabilita kvality

Vcítíme-li se do zákazníka, pochopíme, že kvalitní produkt musí splňovat všechny tři parametry. Musí být bez vad, odpovídat přání zákazníků a zároveň, že si produkt zachová stejnou kvalitu i po opakovanému nákupu a používání. Právě těchto uvedených parametrů lze dosáhnout pouze systematickým řízením kvality ve všech fázích výrobního cyklu.

Odkazy

  1. FILIP, L. Efektivní řízení kvality. Praha : Pointa, 2019, ISBN 978-80-90753-05-1.
  2. FREHR, H. Total Quality Management: Zlepšení kvality podnikání. Příručka vedoucích sil. 1. vyd. Brno : UNIS Publishing, 1995.
  3. SPEJCHALOVÁ, D. Management kvality 2. Praha : VŠEM, 2010, ISBN 978-80-86730-60-8.
  4. 4.0 4.1 4.2 SPEJCHALOVÁ, D. Management kvality 4. Praha : VŠEM, 2012, ISBN 978-80-86730-68-4.
  5. NENADAL, J. Měření v systémech managementu jakosti. Praha : Management Press, 2004, ISBN 978-80-7261-110-2.