Difference between revisions of "User:Trat13"

From Simulace.info
Jump to: navigation, search
Line 13: Line 13:
  
 
=Metoda=
 
=Metoda=
Pro vytvoření modelu byl zvolen simulační nástroj Vensim, který je vhodný pro sledování hodnot proměnných a jejich změn v čase. Pro tuto úlohu sledujeme vývoj v příštích pěti letech. Hodnoty proměnných jsou čerpány z dostupných dat Českého statistického úřadu, Soustavy státního zastupitelství, Policejního prezidia ČR a Urbánní a regionální laboratoře Univerzity Karlovy. Cílem je vytvořit model, který bude jasně ukazovat vliv vývoje imigrace, porodnosti a úmrtnosti na populaci EU v dlouhodobém horizontu.
+
Pro vytvoření modelu byl zvolen simulační nástroj Vensim, který je vhodný pro sledování hodnot proměnných a jejich změn v čase. Pro tuto úlohu sledujeme vývoj v příštích pěti letech. Hodnoty proměnných jsou čerpány z dostupných dat Českého statistického úřadu, Soustavy státního zastupitelství, Policejního prezidia ČR a Urbánní a regionální laboratoře Univerzity Karlovy.  
  
 
=Model=
 
=Model=
Vytvořený model pro simulaci vývoje odsouzených osob v ČR můžeme vidět níže. Na obrázcích lze vidět kauzální smyčku, a to mezi proměnnými populace, úmrtí a počet trestních činů. Se zvyšujícím se počtem trestních činů stopů úmrtnost, vzhledem k nárůstu kriminality ohrožující zdraví člověka. Nárůst populace má vliv na nárůst kriminality.  
+
Vytvořený model pro simulaci vývoje odsouzených osob v ČR můžeme vidět níže. Na obrázcích lze vidět kauzální smyčku, a to mezi proměnnými populace, úmrtí a počet trestních činů. Se zvyšujícím se počtem trestních činů stopů úmrtnost, vzhledem k nárůstu kriminality ohrožující zdraví člověka. Populační růst má vliv na nárůst kriminality.  
 
[[File:Trat13 casual loop.png]]
 
[[File:Trat13 casual loop.png]]
 
[[File:Trat13 stock flow.png]]
 
[[File:Trat13 stock flow.png]]
Line 42: Line 42:
  
  
'''Násilné činy''' - Počet násilných činů za rok 2021. Do násilných činů patří úmyslné ublížení na zdraví, vraždy a jiné násilné delikty, které ohrožují život člověka. Násilné činy tak ovlivňují přirozený úbytek.
+
'''Násilné činy''' - Počet násilných činů za rok 2021. Do násilných činů patří úmyslné ublížení na zdraví, vraždy a jiné násilné delikty, které ohrožují život člověka. Násilné činy tak ovlivňují úbytek.
  
 
Hodnota: 11958 [https://www.policie.cz/clanek/vyvoj-registrovane-kriminality-v-roce-2021.aspx]
 
Hodnota: 11958 [https://www.policie.cz/clanek/vyvoj-registrovane-kriminality-v-roce-2021.aspx]
Line 123: Line 123:
  
 
=Výsledky simulace=
 
=Výsledky simulace=
Výsledky simulace lze vidět na následujících grafech. V případě, že proměnné zohledněné v simulaci se budou nadále vyvíjet jako v předchozích letech, lze předpokládat stoupající počet trestních činů na území ČR a v důsledku toho stoupající počet odsouzených osob. Do roku 2033 by celkový počet trestních činů stoupl na  244 058 a počet odsouzených osob by byl 308 901.
+
Výsledky simulace lze vidět na následujících grafech. V případě, že proměnné zohledněné v simulaci se budou nadále vyvíjet jako v předchozích letech, lze předpokládat stoupající počet trestních činů na území ČR a v důsledku toho stoupající počet odsouzených osob. Do roku 2033 by celkový počet trestních činů stoupl na  244 058 a počet odsouzených osob by byl 308 901. S rostoucím počtem trestních činů stoupá i přirozený úbytek a to na hodnotu 1,033.
  
 
[[File:Trat13 umrti.png|center|Vývoj úmrtnosti v ČR]]
 
[[File:Trat13 umrti.png|center|Vývoj úmrtnosti v ČR]]

Revision as of 16:42, 12 June 2023


Název: Simulace odsouzených osob v ČR

Typ modelu: Systémová dynamika

Modelovací nástroj: Vensim

Autor: Bc. Thu Thuy Tranová, Trat13


Definice problému: Kriminalita na území ČR je stále řešené téma a patří mezi závažné problémy moderní společnosti. Není jednoduché kriminalitu a odsouzenost měřit, protože existuje velké množství faktorů, které kriminalitu a odsouzenost ovlivňují. Cílem této práce je zkoumat četnost odsouzených osob s různými parametry a sledovat její vývoj v čase. Hlavní faktory, které ovlivňují kriminalitu je charakteristika území a populace, které budou v této práci ovlivňovat intenzitu kriminality a míru odsouzenosti. Model využívá data z Českého statistického úřadu a ze Soustavy státního zastupitelství. Socioekonomické faktory ovlivňující kriminalitu byla identifikována Urbánní a regionální laboratoří Univerzity Karlovy, v němž poukazují souvislosti mezi rodinným stavem, národností, náboženskou vírou a kriminalitou.

Metoda

Pro vytvoření modelu byl zvolen simulační nástroj Vensim, který je vhodný pro sledování hodnot proměnných a jejich změn v čase. Pro tuto úlohu sledujeme vývoj v příštích pěti letech. Hodnoty proměnných jsou čerpány z dostupných dat Českého statistického úřadu, Soustavy státního zastupitelství, Policejního prezidia ČR a Urbánní a regionální laboratoře Univerzity Karlovy.

Model

Vytvořený model pro simulaci vývoje odsouzených osob v ČR můžeme vidět níže. Na obrázcích lze vidět kauzální smyčku, a to mezi proměnnými populace, úmrtí a počet trestních činů. Se zvyšujícím se počtem trestních činů stopů úmrtnost, vzhledem k nárůstu kriminality ohrožující zdraví člověka. Populační růst má vliv na nárůst kriminality. Trat13 casual loop.png Trat13 stock flow.png

Proměnné modelu

Pro simulaci byly použity proměnné, které byly vybrány z dostupných dat oficiálních statistických zdrojů.

Populace – počet obyvatel České republiky za rok 2021.

=populace+populace*narozeni-populace*umrti

Počáteční hodnota: 10 516 707 [1].


Přirozený přírůstek - Roční přírůstek narozených dětí v České republice. Odpovídá hodnotě za rok 2021.

Hodnota: 0.106 [2].


Narození - Odpovídá hodnotě proměnné přirozeného přírůstku.


Přirozený úbytek - Roční úbytek obyvatelstva v České republice. Hodnota vychází z roku 2021. Hodnota: 0.082 [3].


Násilné činy - Počet násilných činů za rok 2021. Do násilných činů patří úmyslné ublížení na zdraví, vraždy a jiné násilné delikty, které ohrožují život člověka. Násilné činy tak ovlivňují úbytek.

Hodnota: 11958 [4]


Úmrtí - Odpovídá součtu přirozeného úbytku a míře násilných činů, které mají mnohdy za následek smrt násilnou.

=prirozeny ubytek+(1-podil nasilnych cinu/pocet trestnich cinu)


Index kriminality - Počet trestních činů na 100 tisíc obyvatel. Vyjadřuje intenzitu kriminality na daném území. Údaje jsou z roku 2020, novější údaje bohužel nebyly nalezeny a byly tak nahrazeny nejaktuálnější hodnotou.

Hodnota: 177,8 [5].


Objasněnost - Úspěšnost při objasňování jednotlivých trestných činů, v němž je nalezen pachatel a dochází k zahájení trestních věcí. Hodnota odpovídá hodnotě z roku 2021.

Hodnota: 0,47 [6]


Socioekonomické faktory - Faktory ovlivňující intenzitu kriminality. Identifikovány v práci Prostorový vzorec kriminality v Česku od Urbánní a regionální laboratoře Univerzity Karlovy. [7]

= nepuvodni ob+neverici+rodinny stav+rozvodovost


Rozvodovost, rodinný stav, nevěřící, nepůvodní obyvatelstvo - Odpovídá součinu daného socioekonomického faktoru a vah pro daný faktor.

= faktor (daný socioekonomický faktor)*vaha (odpovídajícího faktoru)


Faktor rozvodovosti, rodinného stavu, nevěřících a nepůvodního obyvatelstva - Odpovídá průměrnému přírůstku v počtu rozvedených/svobodných/nevěřících/cizinců za rok v České republice. Hodnoty byly vypočítány zvlášť v Excelu, údaje pro výpočet byly převzaty z ČZSO. [8]

Hodnota přírůstku pro rozvedené: 1.014 Hodnota přírůstku pro svobodné: 1.005 Hodnota přírůstku pro nevěřící: 1.007 Hodnota přírůstku pro cizince: 1.019


Váha rozvodovosti, rodinného stavu, nevěřících a nepůvodního obyvatelstva Váha vlivu pro dané faktory. Byly zvoleny hodnoty korelací z práce Prostorový vzorec kriminality v Česku. [9]

Hodnota vah pro rozvedené: 0.49

Hodnota vah pro svobodné: 0.39

Hodnota vah pro nevěřící: 0.4

Hodnota vah pro cizince: 0.4


Míra kriminality - Má vyjadřovat míru objasněné kriminality v ČR, ovlivněná socioekonomickými faktory.

= (index kriminality*socioekonomicke faktory)*objasnenost


Počet trestních činů - Jelikož index kriminality je vypočítán jako počet trestních činů/populace*100 000, pak pro výpočet celkového počtu trestních činů byla definována následující rovnice.

= ((mira kriminality*populace)/100000)


Míra zproštění - Podíl počtu zproštěných osob k celkovému počtu obžalovaných osob v roce 2021.

Hodnota: 0.04 [10].


Zproštění - Odpovídá míře zproštění.


Míra odsouzení - Podíl počtu odsouzených k celkovému počtu objasněných trestních činů v roce 2021. Ukazuje, jak často trestní činy skončí odsouzením.

=odsouzeno/pocet trestnich cinu


Odsouzeno - Udává počet odsouzených. Tvar rovnice zohledňuje míru odsouzení a míru zproštění u zahájených trestních věcí.

=odsouzeno*(mira odsouzeni-zprosteni)

Počáteční hodnota: 48558 [11].


Výsledky simulace

Výsledky simulace lze vidět na následujících grafech. V případě, že proměnné zohledněné v simulaci se budou nadále vyvíjet jako v předchozích letech, lze předpokládat stoupající počet trestních činů na území ČR a v důsledku toho stoupající počet odsouzených osob. Do roku 2033 by celkový počet trestních činů stoupl na 244 058 a počet odsouzených osob by byl 308 901. S rostoucím počtem trestních činů stoupá i přirozený úbytek a to na hodnotu 1,033.

Vývoj úmrtnosti v ČR
Vývoj počtu trestních činů v ČR
Vývoj počtu odsouzených v ČR

Závěr

V rámci této práce byl vytvořen model na simulaci vývoje počtu odsouzených osob na území České republiky. Přestože se jedná o komplexní problém, podařilo se nám vytvořit model, popisuje stěžejní aspekty v oblasti kriminality a odsouzenosti. Model by bylo možné rozšířit o proměnnou vyjadřující aktivní politiku v oblasti trestního řízení, který by zohlednil míru zproštění u pachatelů.

Soubory

File:Trat13 sim.zip