Difference between revisions of "Xsmim28"

From Simulace.info
Jump to: navigation, search
 
(9 intermediate revisions by 2 users not shown)
Line 1: Line 1:
== Simulace jaderného výbuchu ==
+
== Simulace pastýřova psa ==
  
Práce se zabývá simulací jaderného výbuchu a jeho energetické výkonnosti. Uvažovaná testovaná bomba je konvenční konstrukce, kdy rozbuška spojí dvě podkritické části Uranu 235 v nadkritickou masu, která spustí neřízenou řetězovou reakci. Principem je vytvořit neutronový mrak, kde s narůstajícím časem roste hustota. To je docíleno jednak stlačením pomocí rozbuškové trhaviny, případně použitím pláště (ze železa či berylia), který neutrony odráží zpátky. Ideální tvar pro štěpný materiál je koule (nejmenší povrch, největší objem). Výstupem práce bude model, který dokáže simulovat štěpnou reakci zadaného množství Uranu 235. V případě nadkritického množství dojde k neřízené řetězové reakci, která uvolní množství energie.
+
Historické povolání pastýře se neobešlo bez psího pomocníka, který člověku naháněl stádo ovcí a tím ho držel pohromadě. Tato simulace si klade za cíl simulovat chování pastýřova psa, který má za úkol nahnat
+
stádo do ohrady. Stádo je složeno z ovcí, které přirozeně utíkají před predátorem. Pes musí být schopen narážet na stádo tak, aby se ovce přesunovali směrem k ohradě dokud jim nezbyde nic jiného, než do ní vběhnout. Ovce se pohybují ve stádu, nicméně existuje pravděpodobnost, že některé ovce, které hůře snáší stres se oddělí od stáda. Pastýřův pes tyto rebelské ovce musí nahnat zpátky do stáda nebo do ohrady.
Energetický potenciál je ovlivněn v reálném prostředí řadou faktorů, které však tato simulace nebude zohledňovat vzhledem ke složitým fyzikálním okolnostem, jenž hrají roli.
+
 
 +
Větší stáda ovcí mají tendenci pomaleji a neochotněji reagovat na dorážky psa, protože ovce na druhé straně stáda jsou daleko a bezprostředně neví o hrozbě a tudíž reagují pouze podle reakcí ostatních ovcí. Reakce se přenáší stádem jako "vlna". Více psů dokáže manipulovat se stádem rychleji, je však větší hrozba rebelujících ovcí, které pak musejí individuálně nahánět.
  
 
== Zadání ==
 
== Zadání ==
  
'''Název simulace:''' Simulace jaderného výbuchu
+
'''Název simulace:''' Pastýřův pes
  
 
'''Předmět:''' 4IT495 Simulace systémů (LS 2015/2016)
 
'''Předmět:''' 4IT495 Simulace systémů (LS 2015/2016)
Line 17: Line 18:
 
'''Modelovací nástroj:''' NetLogo
 
'''Modelovací nástroj:''' NetLogo
  
 +
== Agenti ==
 +
 +
* Pastýřův pes
 +
* Ovce
  
 
== Parametry ==
 
== Parametry ==
  
* Množství Uranu 235
+
* Počet psů
* Průměr koule kritické masy
+
* Počet ovcí ve stádě
* Existence pláště odrážející neutrony
+
* Velikost pastevecké louky
 +
* Umístění ohrady
  
== Agenti ==
 
  
* Uran
+
== Výstupy práce ==
* Neutron
+
 
* Bomba (reaktor)
+
Simulací je možno vyzkoušet kolik času zabere pastýřovi nahnat stádo do ohrady s ohledem na počet psů, velikost stáda a podobně. Tímto způsobem může najít optimální množství psů, kteří jsou schopní nahnat stádo do
* Trhavina
+
ohrady v rozumném čase.
 +
 
 +
Dobrý den, tak v první řadě mě nenapadá méně vhodné prostředí pro takovou simulaci, než je NetLogo, a co se týče zadání, odkazuji na poznámku Olega z napsanou na tomto místě v minulém semestru [http://www.simulace.info/index.php/Assignments_WS_2015/2016].
 +
 
 +
Zkrátka, hazard nebrat. Ne že bysme měli něco proti hazardu, ale prostě to z podstaty věci nepřináší nijak zajímavé výsledky a ani přinášet nemůže, jinak by to nebyl hazard. [[User:Tomáš|Tomáš]] ([[User talk:Tomáš|talk]]) 02:27, 9 May 2016 (CEST)
  
== Výstupy práce ==
+
Změněno zadání dle doporučení. --[[User:Xsmim28|Xsmim28]] ([[User talk:Xsmim28|talk]]) 10:21, 13 May 2016 (CEST)
  
Simulační model v programu NetLogo bude umět teoreticky simulovat neřízenou řetězovou reakci daného množství Uranu 235 a spočítat množství vzniklé energie.
+
'''Schváleno''' [[User:Tomáš|Tomáš]] ([[User talk:Tomáš|talk]]) 10:59, 15 May 2016 (CEST)

Latest revision as of 23:42, 4 May 2018

Simulace pastýřova psa

Historické povolání pastýře se neobešlo bez psího pomocníka, který člověku naháněl stádo ovcí a tím ho držel pohromadě. Tato simulace si klade za cíl simulovat chování pastýřova psa, který má za úkol nahnat stádo do ohrady. Stádo je složeno z ovcí, které přirozeně utíkají před predátorem. Pes musí být schopen narážet na stádo tak, aby se ovce přesunovali směrem k ohradě dokud jim nezbyde nic jiného, než do ní vběhnout. Ovce se pohybují ve stádu, nicméně existuje pravděpodobnost, že některé ovce, které hůře snáší stres se oddělí od stáda. Pastýřův pes tyto rebelské ovce musí nahnat zpátky do stáda nebo do ohrady.

Větší stáda ovcí mají tendenci pomaleji a neochotněji reagovat na dorážky psa, protože ovce na druhé straně stáda jsou daleko a bezprostředně neví o hrozbě a tudíž reagují pouze podle reakcí ostatních ovcí. Reakce se přenáší stádem jako "vlna". Více psů dokáže manipulovat se stádem rychleji, je však větší hrozba rebelujících ovcí, které pak musejí individuálně nahánět.

Zadání

Název simulace: Pastýřův pes

Předmět: 4IT495 Simulace systémů (LS 2015/2016)

Autor: Bc. Martin Šmíd

Typ modelu: Multiagentní

Modelovací nástroj: NetLogo

Agenti

  • Pastýřův pes
  • Ovce

Parametry

  • Počet psů
  • Počet ovcí ve stádě
  • Velikost pastevecké louky
  • Umístění ohrady


Výstupy práce

Simulací je možno vyzkoušet kolik času zabere pastýřovi nahnat stádo do ohrady s ohledem na počet psů, velikost stáda a podobně. Tímto způsobem může najít optimální množství psů, kteří jsou schopní nahnat stádo do ohrady v rozumném čase.

Dobrý den, tak v první řadě mě nenapadá méně vhodné prostředí pro takovou simulaci, než je NetLogo, a co se týče zadání, odkazuji na poznámku Olega z napsanou na tomto místě v minulém semestru [1].

Zkrátka, hazard nebrat. Ne že bysme měli něco proti hazardu, ale prostě to z podstaty věci nepřináší nijak zajímavé výsledky a ani přinášet nemůže, jinak by to nebyl hazard. Tomáš (talk) 02:27, 9 May 2016 (CEST)

Změněno zadání dle doporučení. --Xsmim28 (talk) 10:21, 13 May 2016 (CEST)

Schváleno Tomáš (talk) 10:59, 15 May 2016 (CEST)