Talk:Main Page/cs

From Simulace.info
Jump to: navigation, search

Atraktivita pekárny

Nástroj: Vensim
Typ modelu: Systémová dynamika

Motivace k tématu:
Naše rodina vlastní rodinný podnik, jehož součastí je pekárna s cukrárnou a obchod s potravinami. Pomocí tohoto modelu bych rád zjistil, jaký faktor má největší vliv na získaní zákazníků, nebo-li který faktor má největší vliv na jejich rozhodnutí kam půjdou pečivo koupit.

Popis modelovaného systému:
Pekárna se nachází ve městě Prachatice, které má přibližně 10 tisíc obyvatel. Ve městě se nacházejí 3 konkurenční pekárny, které denně pečou čerstvé pečivo a kvalita jejich výrobků je velmi podobná. Naše pekárna je jednou z oněch 3, avšak má jednu výhodu oproti ostatním a to že peče i nejrůznější druhy sladkého pečiva od variací koláčů po koblihy či zákusky. Dále je v Prachaticích dalších 8 řetězců s potravinami ve kterých je možné si pečivo koupit. Pečivo v řetězcích, ale nevykazuje takovou kvalitu jako pečivo v pekárnách a nemá tak rozmanitý výběr jako pekárny.

Cíl simulace:
Cílem simulace je určit jaké parametry nejvíce ovlivňují celkový faktor "A" - atraktivita pekárny, nebo-li co nejvíce ovlivňuje zákazníka při rozhodnutí kam pečivo dojít koupit.

Sledované hodnoty:
- Počet zákazníků
- Rozmanitost produktů
- Cena pečiva
- Kvalita pečiva
- Vzdálenost obchodu
- Akce / Slevy
- Otevírací doba

Data:
Co se týče dat, která budou pro zpracování nezbytná, tak ve 2 prodejnách jsme nabizeli dotazník ohledně aspektů, kterými se zákazníci nechají ovlivnit při nákupu a co je pro ně důležité. Dotazník se nabízel k vyplnění 6 měsícu a to od 10.1.2012 do 20.7.2012 a celkem jsme získali 654 vyplněných dotazníků, ze kterých by neměl být problém získat potřebná data pro model.

Původní komentář:
Dobrý den Martine, jednak bych zvážil použití jiného principu než agentní modelování - nebo to tak alespoň chápu z Vašeho zadání. Možná bych zvážil systémovou dynamiku, ale i tak tam vidím několik problémů. Především musíte odhalit ty "drivery", které stojí za jednáním lidí a musíte je mít nějak statisticky zmapované. Pro kolik % lidí je důležitá cena, kolik % je ochotno jít pro pečivo zvlášť do pekárny a nekupovat ho třeba v řetězci, apod. To nebude úplně snadné taková data získat. Další problém vidím v tom, že pracujete s více produkty. To bude jakýkoliv model dramaticky komplikovat... Já mám obavu, že takovéto zadání by vedlo k jednomu ze dvou scénářů: buďto byste to vyvíjel poctivě a pečlivě, načež byste v určitém momentu zjistil, že tam máte tolik parametrů, že už to nedáváte nebo byste si to zjednodušoval až by ten model absolutně ztratil jakýkoliv kontakt s realitou. Doporučoval bych z tohoto poměrně složitého problému vyčlenit nějaký dílčí a ještě si to zadání promyslet.Tomáš 00:14, 6 May 2013 (CEST)