Difference between revisions of "One-shot games/cs"

From Simulace.info
Jump to: navigation, search
m
Line 3: Line 3:
 
=Úvod=
 
=Úvod=
  
Pod pojmem jednorázové (jednokolové) hry se v [[Game_theory/cs|Teorii her]] rozumí hrám, ve kterých hráči odehrají pouze jednu hru, na jejímž konci si rozdělí výplaty. Žádná další kola nenásledují a tudíž podle toho i hráč volí svojí strategii. <ref name="machackova">MACHÁČKOVÁ, J. <i>Hry s neúplnou informací v ekonomickém rozhodování.</i> Univerzita Pardubice: Fakulta ekonomicko-správní [online]. 2019 [cit. 2020-06-07]. Dostupné z: https://portal.upce.cz/StagPortletsJSR168/PagesDispatcherServlet?pp_destElement=%23ssSouboryStudentuDivId_1544&pp_locale=cs&pp_reqType=render&pp_portlet=souboryStudentuPagesPortlet&pp_page=souboryStudentuDownloadPage&pp_nameSpace=G5776&soubidno=66708</ref>
+
Pod pojmem jednorázové (jednokolové) hry se v [[Game_theory/cs|Teorii her]] rozumí hrám, ve kterých hráči odehrají pouze jednu hru, na jejímž konci si rozdělí výplaty a zkušenosti nabyté během hry už dále neuplatňují. Žádná další kola nenásledují a tudíž podle toho i hráč volí svojí strategii. Naproti tomu ve [[Multistage Games/cs|vícekolových hrách]] se hraje hra vícekrát za sebou a tak hráči před každým kolem mohou měnit strategie.
 +
 
 +
Je potřeba také zmínit, že v případě, že hráči hrají poslední kolo [[Multistage Games/cs|vícekolové hry]], chovají se, jako kdyby hráli jednorázovou hru. Z toho vyplývá, že volba strategie se mění na základě počtu kol, která mají hráči před sebou.
 +
 
 +
Dobrým příkladem jednorázové hry je konkurzní řízení při likvidaci firmy, kdy všichni zúčastnění se snaží ze zbankrotované firmy dostat co nejvíce peněz. Ovšem v případě, že firma funguje zdravě, hrají akcionáři [[Multistage Games/cs|vícekolovou hru]], jejich strategie bude dlouhodobá a nebudou se snažit z firmy vytáhnout v co nejkratším čase co nejvíce peněz.
  
  

Revision as of 16:42, 7 June 2020


Úvod

Pod pojmem jednorázové (jednokolové) hry se v Teorii her rozumí hrám, ve kterých hráči odehrají pouze jednu hru, na jejímž konci si rozdělí výplaty a zkušenosti nabyté během hry už dále neuplatňují. Žádná další kola nenásledují a tudíž podle toho i hráč volí svojí strategii. Naproti tomu ve vícekolových hrách se hraje hra vícekrát za sebou a tak hráči před každým kolem mohou měnit strategie.

Je potřeba také zmínit, že v případě, že hráči hrají poslední kolo vícekolové hry, chovají se, jako kdyby hráli jednorázovou hru. Z toho vyplývá, že volba strategie se mění na základě počtu kol, která mají hráči před sebou.

Dobrým příkladem jednorázové hry je konkurzní řízení při likvidaci firmy, kdy všichni zúčastnění se snaží ze zbankrotované firmy dostat co nejvíce peněz. Ovšem v případě, že firma funguje zdravě, hrají akcionáři vícekolovou hru, jejich strategie bude dlouhodobá a nebudou se snažit z firmy vytáhnout v co nejkratším čase co nejvíce peněz.




Odkazy